مشاور شغلی

 

مشاوره شغلی

مشاور شغلی

مشاوره شغلی عبارت است از تعیین یک حرفه که با استعدادها و امکانات و خصوصیات روانی و جسمی فرد سازگار و هماهنگ باشد. به عبارتی در این شاخه راهنمایی و مشاوره دو دسته اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرند ، یک دسته اطلاعات مربوط به مشاغل و دسته دیگر اطلاعات مربوط به ویژگیها و استعدادهای فرد و در جریان مشاوره تلاش می‌شود تا هماهنگی و تناسب بین این دو دسته اطلاعات مشخص شود و تعیین گردد تا چه اندازه‌ای شرایط مربوط به یک حرفه با تواناییها و ویژگیهای فرد سازگاری دارد.

هدف مشاوره شغلی رشد توانائی کشف فرصت های شغلی توسط افراد و دست یابی فرد به شغلی است که برای او رضایت ، موفقیت ، سازگاری ، انگیزش و پیشرفت را در بر داشته باشد.
یا بعبارتی دیگر کمک به فرد برای گسترش توانایی ها و نیازهای خود ، کسب آمادگی لازم برای تغییر به منظور به دست آوردن کسب و کار ، بالا بردن عملکرد شغلی ، آماده سازی افراد برای مقابله با مشکلات و مسائل شغلی است.  مشاوره مانند یک مربی  به فرد کمک می کند تا نیازها و تغییرات بازار کار را درک کند و بر اساس آن برای دست یابی به شغل مناسب تلاش کند

شما جزو کدام گروه هستید:

  • دانشجو
  • تازه فارغ التحصیل
  • به تازگی شاغل شده اید
  • چند سال سابقه کار دارید

اگر اهداف شما:

  • گسترش توانایی ها و نیازهای خود
  •  کسب آمادگی لازم برای تغییر به منظور به دست آوردن کسب و کار
  • بالا بردن عملکرد شغلی
  • آماده سازی ا برای مقابله با مشکلات و مسائل شغلی
  • درک نیازها و تغییرات بازار کار را درک کند
  • دست یابی به شغل مناسب

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

۰۹۳۳۵۷۸۷۵۵۰

همچنین با فرستادن یک ایمیل خالی با عنوان “چت”  در لیست دوستان ما قرار گرفته تا به صورت آن لاین در خدمت شما باشیم.

bekargomari@gmail.com

شغل هایی با رشد بالا

این روزها کار پیدا کردن بسیار دشوار شده است… و اگر کاری پیدا کنید که که در بعضی از رشته ها برای آن سر و دست می شکنند شاهکار کرده اید. همه فکر می کنند افراد واجد شرایط فراوانی برای هر شغل وجود دارند و آماده اند که استخدامشان کنند، ولی شغل هایی نیز وجود دارد که کاندیداهای آن بسیار اندک هستند.

اگر برای استخدام شدن آماده هستید و می خواهید شغلی پیدا کنید که رشد خوبی داشته باشد،موارد زیر را هم در نظر بگیرید، زیرا وزارت کار ایالات متحده پیش بینی می کند که این شغل ها از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۲۰ رشد بالایی را تجربه خواهند کرد.

شغل اول: حسابدار یا حسابرس

تعداد شغل های افزوده شده بین ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰: ۱۹۰۷۰۰

رشد این شغل بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰: ۱۶ درصد

به گزارش وزارت کار ایالات متحده، رسوایی های شرکتی و بحران های مالی اخیر و مقررات سنگین موجب تقاضای بیشتر خدمات حسابداری می شود.

انواع و اقسام حسابداران و حسابرسین وجود دارند و همه آنها روی پول کار می کنند. شغل آنها شامل کار با سوابق مالی، اظهارنامه های مالی و سیستم های حسابداری می شود.

اگر فکر می کنید که قابلیت انجام این کار را دارید، باید دقت داشته باشید که مدرک کارشناسی در رشته حسابداری یا رشته ای مشابه برای این شغل ها لازم است. داشتن گواهینامه های دیگر در رشته خاص حسابداری، آینده شغلی شما را بهتر می کند.


شغل دوم: دستیار پزشک

تعداد شغل های افزوده شده بین ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰: ۱۶۲۹۰۰

رشد این شغل بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰: ۳۱ درصد

یک شغل خوب دیگر دستیاری پزشک است. به گزارش وزارت کار ایالات متحده، بخشی از دلیل رشد فراوان این شغل می تواند به جمعیت مردم بعد از جنگ جهانی ربط داده شود که به خدمات پیشگیرانه نیاز دارند.

نیاز آنها به خدمات بیشتر منجر به نیاز به گسترش فعالیت ها و طبابت پزشکان می شود. در نتیجه، پزشکان نیاز به استخدام دستیاران بیشتر برای انجام روال عادی روزانه و وظایف بالینی و اداری خواهند داشت.

در مورد وظایف بالینی و اداری، نقش دستیار پزشک شامل هر چیزی می شود از گرفتن شرح حال بیماران و وقت دادن به آنها گرفته تا کمک به معاینات بیماران.

اگر در مورد دستیار پزشک شدن فکر می کنید باید به یاد داشته باشید که با آنکه هیچ مدرک تحصیلی رسمی برای این شغل لازم نیست، ولی کارفرمایان متقاضیانی را ترجیح می دهند که حداقل مدرک دیپلم را داشته باشند. در بعضی از ایالات آمریکا حتی گذراندن یک آزمون و فارغ التحصیل شدن در رشته معتبر لازم است.


شغل سوم: مددکار اجتماعی

تعداد شغل های افزوده شده بین ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰: ۱۶۱۲۰۰

رشد این شغل بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰: ۲۵ درصد

بنا به گزارش وزارت کار آمریکا، به علت افزایش تقاضای بهداشتی درمانی و خدمات اجتماعی، نیاز به مددکاران اجتماعی از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت.

مددکاران مستقیم به مردم کمک می کنند که چالش ها و مشکلات خاصی همچون بیماری، بیکاری یا موقعیت های بحرانی خود را پست سر بگذارند. آنها به مشتریان کمک می کنند تا بتوانند با آژانس های دولتی کار کنند و درخواست مزایا بدهند یا خدماتی که برای آنها فراهم می شود را ارزیابی کنند.

برای مددکار اجتماعی شدن باید مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته روانشناسی یا جامع شناسی داشته باشید. بعضی از موقعیت ها و محیط ها مستلزم مدرک کارشناسی ارشد هستند.


شغل چهارم: متخصص منابع انسانی

تعداد شغل های افزوده شده بین ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰: ۹۰۷۰۰

رشد این شغل بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰: ۲۱ درصد

یک شغل عالی دیگر متخصص منابع انسانی است. به گزارش وزارت کار، رشد این شغل تا حدودی به خاطر جمعیت سالمند و تغییر قوانین استخدام است. برای مثال می گویند که شرکت ها به متخصصین منابع انسانی نیاز دارند تا برای کارمندانی که شغلشان را ترک می کنند، جایگزین هایی بیابند و به گزینه های بهداشت و درمان پیچیده و قوانین استخدامی رسیدگی کنند.

متخصصین منابع انسانی مسئول همه چیزهای مربوط به فرآیندهای استخدام هستند، از مصاحبه با متقاضیان گرفته تا تماس با معرفین و انجام کنترل های پس زمینه بر روی متقاضیان و استخدام کاندیداهای واجد شرایط.

اگر از این شغل خوشتان می آید باید دقت داشته باشید که اکثر این شغل ها مستلزم مدرک کارشناسی در رشته منابع انسانی، مدیریت یا رشته های مربوطه هستند. وزارت کار گزارش کرده است که بعضی از کارفرمایان متقاضیانی با سالهای سابقه کار در رشته مربوطه را استخدام می کنند.


شغل پنجم: مدیر خدمات بهداشتی و سلامتی

تعدادشغل های افزوده شده بین ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰: ۶۸۰۰۰

رشد این شغل بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰: ۲۲ درصد

به لطف تأثیر دومینویی جمعیت سالمند بعد از جنگ جهانی و تقاضای بالای خدمات پزشکی، مدیران خدمات پزشکی و سلامتی برای مدیریت پرسنل، سیاست ها و رویه ها – به خصوص در تسهیلات مراقبت پرستاری و رویه های گروهی پزشکی – لازم هستند.

مدیران خدمات بهداشتی و سلامتی اغلب مسئول انواع و اقسام وظایف اداری همچون مدیریت بودجه و سازماندهی سوابق برای مرکز بهداشتی درمانی هستند. آنها قوانین و مقررات جدید را مطالعه می کنند و نماینده مرکز بهداشتی درمانی در جلسات با سرمایه گذاران هستند.

آیا فکر می کنید این شغل برایتان مناسب است؟ به گزارش وزارت کار آمریکا، مدیران خدمات پزشکی و سلامتی آینده باید مدرک کارشناسی در مدیریت بهداشت و درمان داشته باشند. مدرک کارشناسی ارشد در خدمات بهداشتی، سلامت عمومی، مدیریت مراقبت های بلندمدت، مدیریت همگانی یا مدیریت بازرگانی هم متداول است.


شغل ششم: متخصص روابط عمومی

تعداد شغل های افزوده شده بین ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰: ۵۸۲۰۰

رشد این شغل بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰: ۲۳ درصد

بر طبق گزارش وزارت کار، سازمان ها در حال درک قدرت اینترنت و نحوه شکل دادن به افکار عمومی هستند که تا حدودی به همین دلیل است که آنها ۲۳ درصد رشد برای متخصصین روابط عمومی داشته اند.

متخصصین روابط عمومی باید انواع و اقسام مهارت ها را داشته باشند تا بتوانند به درستی با مشتریان خود سر و کله بزنند. وظایف عادی آنها شامل شناسایی مخاطبین، هماهنگی مطبوعاتی و سخنرانی های اجرایی و پاسخگویی به درخواست های رسانه ای می شود.

اگر می خواهید این شغل را داشته باشید با مدرک دانشگاهی داشته باشید. این متخصصین اغلب مدرک کارشناسی دارند و کارفرمایان عموماً از متقاضیانی را می خواهند که مدرک ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری، زبان انگلیسی یا مدیریت داشته باشند.


شغل هفتم: دستیار وکیل

تعداد شغل های افزوده شده بین ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰: ۴۶۹۰۰

رشد این شغل بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰: ۱۸ درصد

در دوره رکود اخیر که پرسنل تعدیل شدند، بعضی از شرکت های حقوقی برای تکمیل پرسنل خود دستیار حقوقی استخدام کردند که بتوانند وظایفی را انجام دهند که قبلاً وکلای درجه یک این وظایف را انجام می دادند.

دستیاران حقوقی مانند کارآگاهان شرکت های حقوقی یا حتی شرکت های غیرانتفاعی هستند. آنها اغلب به وکلا برای حل کردن پرونده ها کمک می کنند. آنها گزارش ها را می نویسند و اطلاعات را در بانک داده ها و گزارش ها ذخیره می کنند.

اگر به این شغل فکر می کنید، باید در نظر بگیرید که: اغلب دستیاران حقوقی دارای مدرک کاردانی در مطالعات حقوقی یا مدرک کارشناسی در رشته دیگری هستند یا گواهینامه ای در رشته مطالعات حقوقی دارند.

نقش مشاوره شغلی

نقش مشاوره شغلی در هدایت دانش آموختگان بسوی انتخاب زندگی شغلی

مقدمه: ورود به دنیای کسب و کار در عصر حاضر که جهان وارد دوره ای از فرصتها و چالش های بزرگ شده است ، نیاز به دانش ،مهارت و ویژگیهای خاص دارد . در هزاره جدید عوامل مؤثر بر موفقیت و خوشبختی افراد ، سازمان ها و ملت ها به سرعت در حال تغییر است و در چنین دوره ای موفقیت، به برخورداری از آخرین دانش و توانایی بکار گیری آن به شیوه ای نو آورانه و موثر بستگی دارد . دیگر شرایط پایدار برای دنیای کسب و کار  وجود نخواهد داشت ،لذا لازم است افراد را در طول تحصیلات  برای  انتخاب زندگی شغلی و مقابله با بحران ها و چالش ها آماده نمود . در این مقاله سعی بر آن شده تا با معرفی رشته مشاوره شغلی و طیف گسترده خدمات آن  به نقش مهم آن در پیوند زندگی تحصیلی به زندگی شغلی و انتخاب زندگی شغلی اشاره شود. مشاوره شغلی چیست؟ مشاوره شغلی عبارت است از تعیین یک حرفه که با استعدادها و امکانات و خصوصیات روانی و جسمی فرد سازگار و هماهنگ باشد. به عبارتی در این شاخه راهنمایی و مشاوره دو دسته اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرند ، یک دسته اطلاعات مربوط به مشاغل و دسته دیگر اطلاعات مربوط به ویژگیها و استعدادهای فرد و در جریان مشاوره تلاش می‌شود تا هماهنگی و تناسب بین این دو دسته اطلاعات مشخص شود و تعیین گردد تا چه اندازه‌ای شرایط مربوط به یک حرفه با تواناییها و ویژگیهای فرد سازگاری دارد. مشاوره شغلی  و اهداف کاربردی آن هدف مشاوره شغلی رشد توانائی کشف فرصت های شغلی توسط افراد و دست یابی فرد به شغلی است که برای او رضایت ، موفقیت ، سازگاری ، انگیزش و پیشرفت را در بر داشته باشد.به نظر سوپر(۱۹۸۵) هدف مشاوره شغلی دست یابی به بلوغ حرفه ای است ، بلوغ حرفه ای یعنی داشتن آگاهی نسبت به مشاغل ، شناخت خود ، خود پنداری روشن شغلی ، توانایی تصمیم گیری در مورد شغل آینده ، مسئولیت پذیری ، خود اتکایی در کشف فرصت های شغلی ، خلاقیت در فرآیند جستجوی شغل(زونکر،۲۰۰۶). بر اساس رویکرد میچل ، لیون و کرامبولتز  (۱۹۹۹) هدف مشاوره شغلی عبارت است از کمک به فرد برای گسترش توانایی ها و نیازهای خود ، کسب آمادگی لازم برای تغییر به منظور به دست آوردن کسب و کار ، بالا بردن عملکرد شغلی ، آماده سازی افراد برای مقابله با مشکلات و مسائل شغلی است. به نظر آنها مشاوره مانند یک مربی  به فرد کمک می کند تا نیازها و تغییرات بازار کار را درک کند و بر اساس آن برای دست یابی به شغل مناسب تلاش کند(زونکر،۲۰۰۶). زندگی تحصیلی و زندگی شغلی   انسان در طول زندگی خود مراحل مختلفی را سپری می کند و به مرور زمان از مرحله ای به مرحله دیگر منتقل می شود. به عنوان مثال از مرحله نوزادی به کودکی و سپس به نوجوانی و جوانی می رسد. این روش یکی از روشهای تقسیم بندی زندگی است که بر اساس زمان و طول عمر است. روش دیگری که زندگی را بر اساس آن تقسیم بندی می کنند، روش وظیفه ای است. یعنی زندگی انسان بر حسب نوع وظایف به دوران های مختلفی تقسیم بندی می شود. مثلاً در یک دوران از زندگی بیشترین و مهمترین وظیفه انسان تحصیل است که آن را زندگی تحصیلی می نامند و دوران دیگر را زندگی شغلی می نامند که فرد مهمترین و بیشترین وظیفه اش در رابطه با انتخاب شغل و پیشرفت در آن است، زندگی تحصیلی در واقع تمامی دوران تحصیلات فرد چه در دوران مدرسه و چه در دوران دانشگاه را شامل می شود.تمامی آموزشهای رسمی و غیر رسمی را که در این دوران فرد دریافت می دارد تا در آینده شغلی خود آنها را به کار بندد تحت عنوان زندگی تحصیلی مطرح می شود. شروع زندگی شغلی افراد بستگی به شرایط فردی و اوضاع اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جوامع دارد. بسیاری از افراد در بسیاری از کشورها زندگی شغلی خود را از سنین کودکی یا نوجوانی آغاز می کنند و عده ای زندگی شغلی خود را همزمان با تحصیلات دانشگاهی یا پس از اتمام آن آغاز می کنند، کسانی که تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی را برای رسیدن به یک زندگی شغلی موفق انتخاب می نمایند،در تمامی دوران تحصیل خو.د در دانشگاه در مورد شغل آینده خود می اندیشند و احتمالاً شغلی مرتبط و یا غیر مرتبط با رشته تحصیلی خود در طول دوران دانشجویی بدست می آورند.فرد خدماتی را از دانشگاه محل تحصیل خویش دریافت می دارد و خود را برای ورود به دنیای کسب و کار آماده می کند در واقع کسانی که از این دوران طلایی زندگی خود استفاده کامل را برده و مهارتهای مورد نیاز بازار کار  را در این دوران کسب کرده اند در دوره گذار از زندگی تحصیلی به زندگی شغلی متحمل زحمت کمتری خواهند شد و در فرایند کاریابی زودتر به نتیجه خواهند رسید. انواع زندگی شغلی به طور کلی می توان گفت تاکنون مردم دنیا چهار نوع زندگی شغلی را تجربه کرده اند که به نقل از صمد آقایی(۱۳۸۴) به شرح زیر است: – استخدام  – خوداشتغالی  – کارآفرینی  – کار آزاد استخدام  منظور از استخدام، زندگی شغلی ای است که شخص در قالب یک قرارداد رسمی و معتبر، وقت و مهارتهای خود را در مقابل دریافت وجه مشخصی در اختیار سازمانی دولتی یا خصوصی قرار می دهد. این نوع استخدام استخدامی است که موجب امنیت شغلی کامل یا نسبی برای مدت نسبتا طولانی گردد.بعنوان مثال کلیه افرادی که در استخدام رسمی دولت یا سازمانهای خصوصی هستند، زندگی شغلی آنها از نوع استخدام است یعنی زندگی ای که از یک حداقل امنیت شغلی و اقتصادی برخوردار است و فرد استخدام شده دغدغه ضرر و ریسک مالی کارفرما را ندارد و در جستجوی یک زندگی مطمئن و بی مخاطره است اگرچه در سطح بالایی از رفاه نباشد. خوداشتغالی  خوداشتغالی اصطلاحی است برای بیان و توصیف یک نوع زندگی شغلی که در آن فرد، حرفه خود را به تنهایی و با مسئولیت شخصی در منزل انجام می دهد. بنابراین افرادی که در خارج از خانه مشغول به کار هستند اگرچه به تنهایی آن کار را انجام دهند ولی جزء این گروه قرار نخواهند گرفت. بعنوان مثال ممکن است فردی در یک مغازه یا یک کارگاه مشغول تولید محصولی مثل قاب عکس باشد یا به تنهایی صاحب مغازه ی باطریسازی بوده و آن را اداره کند، اما چون فعالیت او خارج از منزل مسکونی انجام می شود به عنوان خوداشتغال شناخته نمی شود. البته افرادی که با دیگران در سرمایه یا وسایل کار شریک باشند و به تنهایی یا خانوادگی در منزل کار کنند و قسمتی از ریسک کار را متقبل شده باشند، خود اشتغال محسوب می شوند. کارآفرینی  کارآفرینی نه تنها یک نوع زندگی شغلی است بلکه بسیاری معتقدند یک سبک زندگی یا یک سبک تفکر و یا یک فرهنگ است. زندگی کارآفرینانه زندگی ای است توام با هیجان، ریسک، تنوع، تغییر، شکست، پیروزی، شوق، تلاش، خلاقیت و فرصت گرایی. زندگی ای که در آن از سکون و رخوت و ناامیدی خبری نیست. زندگی شغلی کارآفرینانه را افرادی انتخاب می کنند که دوست دارند از دیگران موفقتر باشند. آنها می خواهند این موفقیت را از طریق تلاش بیشتر، خلاقیت بیشتر و خلق و کشف و بهره برداری بیشتر از فرصتها به دست آورند. روحیه آنها طوری است که نه از رئیس داشتن خوششان می آید و نه از ریاست کردن بر دیگران. آنها سخت به دنبال تحقق بخشیدن آرمان و چشم انداز خود هستند و در این راه پول فقط معیاری جهت نشان دادن میزان موفقیتشان است نه هدف غائی فعالیتهایشان.شکست در نزد کارآفرین واقعه ای است که هنوز فواید آن تبدیل به سود نشده است. دقت کنید او اگر هیچ پولی از کارش به دست نیاورد و یا حتی متحمل ضرر نیز شود تا زمانی که از کارش لذت می برد خود را موفق حس می کند. کارآفرین همواره در جستجوی ایده ها و فرصتهای جدید است. کار آزاد  کار آزاد را اگر به معنی عام آن در نظر بگیریم همه افرادی را شامل می شود که مزد بگیر نیستند. به عبارت ساده تر هر کس که در استخدام سازمانی نباشد کار آزاد دارد. در این صورت کارآفرین و خوداشتغال نیز در حوزۀ کار آزاد قرار می گیرند. اما اگر معنی خاص آن را در نظر بگیریم صاحبان مشاغل آزاد تنها آن گروهی از غیرمزد بگیران هستند که نه کارآفرینند نه خوداشتغال. صاحبان مشاغل آزاد با افراد خوداشتغال و کارآفرینان تفاوتهای بارزی دارند که در توضیحات مربوط به هر یک از آنها بیان گردید.جدول زیر جهت روشنتر شدن تفاوتهای هر یک از آنها از نظر ویژگیهای فردی ارائه می گردد. مشاوره شغلی و انتخاب زندگی شغلی آنچه در مشاوره شغلی برای رسیدن به اهداف آن صورت می گیرد متنوع و گسترده است. این خدمات و فعالیت ها از دوران کودکی تا زمان پیری و بازنشستگی ادامه دارد. هدف مشاوره شغلی در دوران کودکی ، نوجوانی و آغاز جوانی کمک به فرد در جهت رشد شغلی است تا بتواند جنبه های روانی و اجتماعی لازم جهت اقدام برای جستجوی کار و شغل و نهایتاً سازگار شدن با آن را کسب نماید. مشاوره شغلی  فرایند کمک به رشد خلاقیت فرد در راستای شناسایی فرصت های شغلی است تا بتواند بر اساس شناختی که از خود دارد برای دست یابی به شغل مناسب اقدام کند، اساس هر نوع اقدام اعم از انتخاب شغل و یا نوع زندگی شغلی در مراحل بعدی زندگی بستگی به رشد فرد در این مراحل دارد. چنانچه شخص با توجه به شرایط محیط زندگی مثل آموزش ، خانواده ، فرهنگ اجتماعی و اقدامات مشاوره رشد لازم را کسب کرده باشد زمینه برای انتخاب زندگی شغلی در او ایجاد خواهد. فرایند مشاوره شغلی در دوران جوانی و میانسالی کمک به فرد در جهت غنی سازی شغلی و نوآوری در کار شغل می باشد. برای آنکه  شخص بتواند به رشد لازم در زمینه کسب و کار و اشتغال دست یابد مشاوران اقداماتی را انجام می دهند ، یک برنامه بسیار مهم مشاوران شغلی برای دانش آموزان ، دانشجویان و افراد جویای کار طرح ریزی شغلی است. در فرآیند طرح ریزی شغلی به شخص کمک می شود در ابعاد ذیل رشد لازم را کسب کند: ۱- رشد اطلاعات و آگاهی فرد در زمینه دنیای مشاغل ، فرصت های شغلی، چگونگی کشف فرصت های شغلی  ۲-  شناخت جنبه های شخصیتی خود در رابطه با اشتغال ، شناسایی مهارتهای عقلانی و هوش ، کشف استعدادها ، شناسایی ارزشهای فردی و سازمان دهی آن  ۳- تدوین یک طرح قدم به قدم برای رسیدن به اهداف فوق در مشاوره شغلی فرد با گستره وسیعی از مشاغل آشنا می گردد ، فرهنگ لغات مشاغل در او رشد می کند ، نحوه شکل گیری و رشد مشاغل در جامعه در ذهن او شکوفا می گردد ، نقش شغل در زندگی فردی و اجتماعی برای او روشن می گردد ، رابطه نیازها و ارزشها و خواسته های مردم با مشاغل را کشف می کند ، فرد با دنیای کار ارتباط پیدا می کند ، انگیزه پیشرفت، هدفمندی ، اقدام برای برنامه ریزی را کسب می نماید.  نتیجه گیری: از طریق اجرای برنامه های گوناگون در طول دوران تحصیلات و رشد فرد که مشاوره شغلی هم جزئی از آن به حساب می آید، می توان افراد را در انتخاب زندگی شغلی آینده یاری کرد.چنانچه از طریق برنامه های مشاوره شغلی ذهن کودک را در دوران دبستان نسبت به شغل آینده اش فعال گردد، در دوره راهنمائی راجع به خود ، مشاغل و واقعیت آنها در زندگی شناخت و اطلاعات لازم را بدست آورد و دنیای شناختی او راجع به مشاغل سازمان دهی شود و خود ساماندهی ذهنی خود را راجع به مشاغل بیاموزد و در دوران دبیرستان فرایند جستجوی کار ، همراه با مهارتهای مربوط به آن را بیاموزد و با دنیای مشاغل ارتباط عملی پیدا کند و با افراد خلاق در ارتباط قرار گیرد و از آنها الگو گیری نماید و همین روند را در دانشگاه نیز ادامه دهد و تجربه مفید کاری را نیز در این دوان آغاز نماید، انتخاب یک زندگی شغلی موفق و متناسب با نیازها و استعداد و شخصیت فرد دور از دسترس نخواهد بود. مشاوره شغلی ، راهنمائی گام به گام فرد به سوی انتخاب زندگی شغلی  و سازگار شدن با آن و کسب موفقیتهای شغلی و کاری در تمامی دوران زندگی  است. فهرست منابع: – اردبیلی یوسف ، (۱۳۷۸) راهنمایی و مشاوره حرفه ای و روشهای کسب و کاربرد اطلاعات شغلی ، تهران ، مؤسسه نشر  ویرایش ،   – شفیع آبادی عبدالله ،(۱۳۸۱) راهنمایی و مشاوره شغلی و حرفه ای نظریه ها و مفاهیم انتخاب شغل ، تهران ، انتشارات رشد ، . – صمدآقایی،جلیل(۱۳۸۴). انتخاب زندگی شغلی. تهران : نشریه کار و جامعه،شماره ۶۶،مؤسسه کار و تأمین اجتماعی. رحمان مهدی نژاد قوشچی کارشناس ارشد مشاوره شغلی

مشاوره شغلی

مشاوره شغلی عبارت است از تعیین یک حرفه که با استعدادها و امکانات و خصوصیات روانی و جسمی فرد سازگار و هماهنگ باشد. به عبارتی در این شاخه راهنمایی و مشاوره دو دسته اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرند. یک دسته اطلاعات مربوط به مشاغل و دسته دیگر اطلاعات مربوط به ویژگیها و استعدادهای فرد و در جریان مشاوره تلاش می‌شود تا هماهنگی و تناسب بین این دو دسته اطلاعات مشخص شود و تعیین گردد تا چه اندازه‌ای شرایط مربوط به یک حرفه با تواناییها و ویژگیهای فرد سازگاری دارد. تاریخچه مشاوره شغلی در گذشته انتخاب مشاغل توسط افراد بسیار متفاوت‌تر از شرایط کنونی بوده است. جوانان خانواده معمولا مشاغل و حرفه خود را به صورت موروثی از پدران خود دریافت می‌کردند و در نتیجه مشاوره شغلی چندان مفهوم و اهمیتی برای آنان نداشت. اما با شروع پیچیده‌تر شدن جوامع ، گسترش یافتن حرفه‌ها و مشاغل متعدد ، تخصصی‌تر شدن حرفه‌ها و احساس نیاز به همخوانی بین توانایی فرد و نوع حرفه ، نیاز مراکز صنعتی و … به افراد ماهر ، افزایش بی‌رویه جمعیت جوان کشورها و افزایش دانش آموزان و … زمینه و احساس نیاز بوجود فرآیندی با عنوان راهنمایی شغلی را فراهم ساخت. بطور کلی آغاز کلی فرآیند مشاوره با کارهای فرانک پارسونز در سالهای ۱۹۰۷ تا ۱۹۰۸ که او را پدر راهنمایی شغلی و حرفه‌ای می دانند در شهر بستون آمریکا بود. البته قبل از پارسونز نیز فعالیتهای پراکنده‌ای در زمینه راهنمایی شغلی و سایر مشاوره‌ها بطور غیر رسمی و بخصوص در مدارس انجام می‌گرفت. پارسونز یک مرکز راهنمایی حرفه‌ای تأسیس کرد. به دنبال آن اولین مجله حرفه‌ای یعنی بولتن حرفه‌ای در سال ۱۹۱۵ میلادی انتشار یافت. در سال ۱۹۱۷ میلادی شرکت فعالانه آمریکا در جنگ جهانی اول ایجاب نمود که آن کشور افراد متخصص را در زمینه‌های گوناگون تربیت و به میدانهای جنگ روانه کند. در آن زمان بالا بودن هوش به عنوان اولین ویژگی برای انتخاب افراد مورد نظر بکار گرفته شد. در ایران شروع به کار مشاوره به صورت مقدماتی به سالهای ۱۳۳۷ تا ۱۳۵۰ بر می‌گردد که رفته رفته کاملتر شده است. تربیت مشاوران و اعزام آنان به مدارس راهنمایی تحصیلی ، تهیه بروشورهای شغلی و استفاده از فعالیتهای مختلف جهت آشنا سازی دانش آموزان به ویژگیهای خود و مشاغل ، از جمله کارهای انجام گرفته در این زمینه بوده است. علاوه بر اینکه بر اساس اهداف مشاوره شغلی بازپروریهای شغلی و دوره‌های ضمن خدمت برای مشاغل مختلف بوجود آمد، که طی آنها تلاش می‌شد کارآیی و توانایی افراد مشغول در حرفه‌های مختلف را بالا ببرند. اهمیت مشاوره شغلی شغل و حرفه فرد از آنجایی که بخش عمده‌ای از زندگی او را به خود اختصاص می‌دهد و به عبارتی انسان ساعات زیادی از وقت خود را در محل کار خویش و درگیر حرفه خویش می‌گذراند، اهمیت بسزایی دارد. چنین شرایطی اگر چنانچه با شرایط و تواناییها و علایق فرد همخوانی نداشته باشد، به عدم رضایت شغلی خواهد انجامید. تحقیقات نشان می‌دهد عدم رضایت شغلی یکی از مهمترین مشکلات استرس‌زا در زندگی فرد است که می‌تواند جنبه‌های دیگر زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد. به عنوان مثال فرض کنید فردی را که به شغل خود علاقمند نیست یا تواناییهای لازم برای انجام آن را بطور مفید ندارد‌، خستگی او مسلما بیشتر از فردی خواهد بود که با رضایت و لذت کامل آن شغل را انجام می‌دهد. فرد اول با دامنه‌ای از استرس و خستگی شدید وارد منزل می‌شود و میزان تحمل و مقاومت او در برابر جنبه‌های مختلف زندگی پایینتر از فرد دوم خواهد بود که شغل خود را کامروابخش تلقی می‌کند. علاوه بر تأثیرات فردی مشاوره شغلی ، تأثیرات اجتماعی آن را نیز نباید از نظر دور داشت. کارآیی فرد در حرفه‌ای که به او واگذار شده است بسیار تحت تأثیر توانایی و استعداد و علاقه او به آن شغل دارد. عدم هماهنگی فرد با شرایط شغل کارآیی او را در مسیر اهداف شغلی مرکز ، کارخانه یا مؤسسه پایین خواهد آورد. مؤسسات و مراکز مختلف کاری مایل به بکارگیری افرادی هستند که کارآیی بالاتری داشته باشند. فرآیند مشاوره شغلی مشاوره شغلی بر طبق نظر پارسونز در سه مرحله اساسی صورت می‌گیرد: ۱٫ شناسایی کامل تواناییها ، استعدادها ، رغبتها و محدودیتهای فردی؛ این ویژگیها تمام تواناییهای جسمانی ، روانی و محدودیتهای جسمانی و روانی و اجتماعی فرد را در بر می‌گیرد. ۲٫ شناسایی مشاغل متعدد و آگاهی نسبت به عواملی که منجر به موفقیت و رضایت شغلی می‌گردند. در این راستا ویژگی های مختلف هر یک از مشاغل از جنبه های مختلف مالی، اجتماعی و سایر محدودیت ها مورد بررسی قرار می گیرند. برخی مشاغل ویژگیهای خاص خود را دارند که باید مورد توجه قرار گیرند. مثل مسأله شب کاری برای شغل پرستاری و دور بودن از محل زندگی برای مدتهای طولانی برای انجام فعالیتهای باستان شناسی و … . ۳٫ ایجاد سازش منطقی بین خصوصیات شخصی و شرایط شغلی که به موفقیت و رضایت شغلی می‌انجامد. شغل مورد نظر چه ویژگیها و چه محدودیتهایی دارد؟ چه ویژگیهای فردی را نیاز دارد؟ و چقدر بین این دو دسته ویژگی هماهنگی و همخوانی وجود دارد، سؤالاتی هستند که در جریان مشاوره شغلی به آنها پاسخ داده می‌شود. زمان اقدام به مشاوره شغلی با توجه به گسترش یافتن مشاوره شغلی و احساس نیاز شدید به آن به صورت برنامه ریزیهای کلی تلاش می‌شود از همان دوران تحصیل گامهای اولیه راهنمایی شغلی برداشته شود. سال اول دبیرستان معمولا زمان رسمی برای شروع آشنا سازی دانش آموزان با مشاغل و حرفه‌های مختلف است که به صورت فعالیتهای کلاسی ، تهیه بروشورهای شغلی ، بازدید از مشاغل مختلف و برگزاری اردوها انجام می‌گیرد و تلاش می‌شود با ارائه اطلاعات کافی به دانش آموزان در مورد مشاغل مختلف و همچنین در نظر گرفتن توان و استعدادهای خود به انتخاب رشته تحصیلی بپردازند. برای کمک بیشتر به دانش آموزان معمولا از مصاحبه‌ها و مشاوره‌ها و همچنین اجرای آزمونهای مختلف و بویژه آزمون رغبت سنج استفاده می‌شود. مشاور با در نظر گرفتن فعالیت تحصیلی دانش آموز در طول سال و نمرات او در آزمون رغبت سنج و علایق و دیگر تواناییهای او ، اولین گام را برای انتخاب شغل خود در آینده که با انتخاب رشته تحصیلی وی ارتباط نزدیکی دارد بر می‌دارد. البته این مرحله ، مرحله آغاز رسمی ارائه راهنمایی شغلی فرد است. معمولا قبل از این مرحله فرد اطلاعاتی از جامعه و پیرامون خود ، خانواده و سایر نهادها در باب مشاغل مختلف کسب کرده است. از سوی دیگر مراکز و مؤسسات نیز برای انتخاب کارمندان و شاغلین خود با در نظر گرفتن اهداف و آرمانهایی که دارند و ویژگیهایی که مورد نیاز مشاغل آنهاست در مصاحبه‌های استخدامی خود با بررسی تواناییها و استعدادهای فرد به گزینش افرادی می‌پردازد که خصایص آنها بیشتر از بقیه به اهداف آنها نزدیکتر باشد و همخوانی بیشتری با مشاغل مورد نظر داشته باشد. به عنوان مثال با اینکه سلامت روانی در تمامی مشاغل مد نظر می‌باشد، اما دارا بودن یکسری ویژگیهای روانی در مشاغلی چون خلبانی ضرورت کامل دارد. مثلا زمان واکنش سریع ، پایین بودن استرس و حفظ آرامش روانی.